Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Chorwacja to kraj położony nad Morzem Adriatyckim, chętnie wybierany jako miejsce spędzania urlopu przez polskich turystów. Wielu rodaków lubi wypoczynek w tej części Europy. Planując wyjazd należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jedną z nich jest pytanie o to, jaką walutę zabrać do Chorwacji. Należy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, by sprawa wymiany gotówki nie zaprzątała nam głowy podczas urlopu.

Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji?

Kuna chorwacka

Oficjalną walutą Chorwacji jest kuna chorwacka. Otrzymała symbol międzynarodowy HRK, zapisuje się ją też skrótem „kn”. Jako ciekawostkę należny dodać, że nazwa waluty nawiązuje do dawnych czasów. W średniowieczu bowiem na terenie Chorwacji handlowano, płacąc skórami kun. Jedna kuna natomiast dzieli się na 100 lip. I tutaj nazwa słusznie kojarzy się drzewem.

Waluta jest dość młoda, utworzono ją w 1994r. Zastąpiła dinara chorwackiego.

Najważniejsze informacje o chorwackiej walucie

W obiegu znajdują się banknoty o wartości 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 kun oraz monety 1, 2, 5, 10, 20, 50 lip oraz 1, 2, 5 kun. Monety o najniższym nominale (1, 2 lipy) są rzadko spotykane, a w 2009 roku przestały być w ogóle produkowane.

Na awersie monet przedstawiono motywy roślinne np. na  1 kunie umieszczono słowika, na 2 kunach tuńczyka, a na 5 kunach niedźwiedzia. Banknoty są przyozdobione na awersie postaciami ważnymi dla Chorwacji, a na rewersie wizerunkami architektonicznymi tego kraju.

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Jadąc do Chorwacji najlepiej zaopatrzyć się w kuny w polskim kantorze. Inną praktyką stosowaną przez Polaków jest zakup euro w Polsce, z zamiarem wymiany go na chorwacka walutę w miejscowym kantorze albo banku. W wielu sklepach, na stacjach benzynowych i w punktach usługowych sprzedawcy przyjmą zapłatę w euro i dolarach oraz w złotówkach, więc problem posiadania niedostatecznej ilości kun nie jest tak ważny. Należy jednak zauważyć, że sposób przeliczenia nie będzie dla Polaka zbyt korzystny.

Jak płacić w Chorwacji?

Płatność gotówką

Nie trudno, szczególnie w okresie wakacyjnym, kupić w polskim kantorze kuny. Warto zatroszczyć się o banknoty o nominale 50, 100, 200 kun (równowartość odpowiednio około 30, 60 i 125 zł). Niewykorzystane banknoty można później wymienić w kantorze na złotówki. Jadąc do Chorwacji warto mieć ze sobą bilon. Można zapytać o niego kogoś, kto wrócił z tego kraju. Będzie on potrzebny na opłacenie m.in. parkometrów (kilka kun za godzinę postoju).

Płatność elektroniczna

W Chorwacji, płatność kartą, bądź zbliżeniowo, jest dostępna podobnie jest w Polsce. Można w ten sposób płacić w sklepie, na stacji benzynowej i za różne usługi, z tą różnicą, że na płatnych odcinkach autostrad utrudnione lub niemożliwe jest płacenie zbliżeniowe, a preferowane za pomocą karty bankomatowej lub gotówką.

Gdy już odpowiedzieliśmy sobie na najważniejsze pytania o walutę obowiązującą w Chorwacji, warto w oparciu o tę wiedzę przygotować się do następnego wyjazdu i bez zmartwień czy stresów, cieszyć się wypoczynkiem nad Morzem Adriatyckim.

Leave a comment